The one with the maximum power and integrated ball valve makes it the high performance vacuum pump in the REFCO range.High quality components and sophisticated technology maintain the high performance of the two-stage rotary vane pump even at maximum load,so that the desired deep vacuum is reached faster.
| Product Facility | Switzerland |
| Manufacturer | Refco Manufacturing Ltd. |
| Model | RL-8 |
| Item Number | 4507348 |
| Flow Rate | 150 I /min |
| End Vacuum | 15 micron |
| Number of Stages | 2 |
| Voltage | 220 - 240 VAC |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Rotational Speed | 2,800 rpm |
| Protection Class | I |
| Oil Tank Volume | 500 ml |
| Gas Connection | 1/4''SAE I 3/8''SAE |
| Packaging | Cardboard box |
| Material | Steel | Polypropylene |
| Colour | yellow (RAL 1023) | green (RAL 6026) |
| Standards |
|
| RoHS Conformity | Yes |
| Net Weight [kg] | 11.8 |