The most compact and lightweight high performance vacuum pump in the REFCO range.High-quality components and perfected technology maintain the high performance of the two-stage rotary vane pump even under maximum load,so that the desired deep vacuum is reached faster.
| Product Facility | Switzerland |
| Manufacturer | Refco Manufacturing Ltd. |
| Model | RL-4 |
| Item Number | 4661741 |
| Flow Rate | 65 I /min |
| End Vacuum | 15 micron |
| Number of Stages | 2 |
| Voltage | 220 - 240 VAC |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Rotational Speed | 2,400 rpm |
| Protection Class | I |
| Oil Tank Volume | 250 ml |
| Gas Connection | 1/4''SAE I 3/8''SAE |
| Packaging | Cardboard box |
| Material | Steel | Polypropylene |
| Colour | yellow (RAL 1023) | green (RAL 6026) |
| Standards |
|
| RoHS Conformity | Yes |
| Net Weight [kg] | 5.65 |