Bellow type pressure gauge for high demands in a robust aluminium housing with evaporating temperature scales. Bellow-type pressure gauges are extremely accurate and extremely safe against overpressure.Due to the oil filling,the pressure gauge has reduced pointer vibration for more accurate reading.This also results in a significantly extended life time due to the damping effect and lubrication.
🟠🔵 Note : Representative Image
| Product Facility | Switzerland |
| Manufacturer | Refco Manufacturing Ltd. |
| Model | R3-320-DS-R744-60BAR |
| Item Number | 4682676 |
| Net Weight [kg] | 0.24 |
| Nominal Size | 60 |
| Diameter | 69.5 mm |
| Zero Point Adjustment | Yes |
| Pressure Scale | bar | psi |
| Pressure Range | -1 to - 60 bar |
| Gas Connection | 1/8" NPT |
| Connection Point | Bottom |
| Refrigerant(s) | R744 |
| Material | Aluminium |
| Colour | Red |