The powerful ENVIRO-DUO-OS guarantees a smooth recovery and filling process,which is equally stable throughout the entire process thanks to the air-cooled two-piston compressor.The unit is controlled with a single button and safely extracts all common refrigerants up to and including A2L class.The integrated oil separator prevents compressor oil from entering the refrigerant bottle during the extraction process.
| Product Facility | Switzerland |
| Manufacturer | Refco Manufacturing Ltd. |
| Model | ENVIRO-DUO-OS |
| Item Number | 4687035 |
| Customs Tariff Number | 8414.8020 |
| Number of Pistons | 2 |
| Rotational Speed | 1,450 rpm |
| Refrigerant(s) | R12 | R134a | R22 | R401A | R401B | R401C | R402A | R402B | R404A | R406A | R407A | R407B | R407C | R407D | R408A | R409A | R410A | R411A | R411B | R412A | R500 | R502 | R507 | R509 | R1234yf | R32 | more | R123 |
| Voltage | 220 - 240 VAC |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Energy Consumption | 0.75 kW |
| Current | 5A |
| Protection Class | I |
| Ingression Protection | IP30 |
| Operating Temperature Range | 0 - 40 °C |
| Connector A | 1/4" SAE |
| Connector B | 1/4" SAE |
| Working Pressure | 38.5 bar |
| Noise Level | 70 dB(A) |
| Packaging | Cardboard Box |
| Colour | Green |
| Standards |
|
| RoHS Conformity | Yes |
| Net Weight [kg] | 17 |