The CO2 leak detector has a newly developed sensor which is extremely sensitive to R744 refrigerant.The device is characterized by fast response,high reliability and durability.It is an ideal device for the inspection and maintenance of industrial and commercial refrigeration and air conditioning equipment as well as heat pumps and automotive air conditioning systems.
| Product Facility | Switzerland |
| Manufacturer | Refco Manufacturing Ltd. |
| Model | CO2-LOCATOR |
| Item Number | 4687990 |
| Sensitivity | High 6g/a,medium 15g/a,low 30g/a |
| Measurement Technology | Optical |
| Refrigerant Type | CO2 |
| Refrigerant(s) | R744 |
| Tube Length | 40 cm |
| Warm-up Time | 45 s |
| Operating Hours | 12 h |
| Ingression Protection | IP40 |
| Battery | Recharchable battery |
| Functions |
|
| Operating Temperature Range | 0 - 40 °C |
| Humidity Range | < 80 % |
| Storage Temperature Range | -10 - 60 °C |
| Storage Humidity Range | < 80 % |
| Packaging | Sturdy plastic case |
| Standards |
|
| RoHS Conformity | Yes |
| Net Weight [kg] | 0.38 |
| Gross Weight [kg] | 1.16 |