R134a, düşük ve orta sıcaklık HVAC sistemlerinde kullanılan HFC gazdır. Sıvı soğutma, ısı pompaları ve otomotiv klima uygulamalarında güvenli performans sağlar. Mevcut R-12 sistemlerinde dönüşüm prosedürleri ile kullanılabilir.
R134a’yı kullanırken, düşük ve orta sıcaklık sistemlerdeki farklı uygulamalara uygun olarak R404A
Gazı veya R407C
Gazı sayfalarını inceleyebilirsiniz. Uygulamaya bağlı ultra düşük sıcaklık sistemler için R23
Gazı veya R508B
Gazı sayfaları da referans alınabilir.”
R134a, düşük ve orta sıcaklık HVAC sistemlerinde kullanılan HFC sınıfı soğutucu gazdır. Evsel, ticari ve endüstriyel soğutma ile otomotiv klima uygulamalarında yüksek verim ve güvenilir performans sağlar.
| Teknik Veriler | |
| Kimyasal Tür | 1,1,1,2-Tetrafluoroethane (CH2F–CF3) |
| ASHRAE Kodu | R134a |
| Molekül Ağırlığı | 102.03 g/mol |
| Saflık | ≥ 99.5 % ağırlık |
| Melting Point | -103.3 °C |
| Boiling Point (1.013 bar) | -26.08 °C |
| Temperature Glide (1.013 bar) | 0 K |
| Critical Temperature | 101.1 °C |
| Critical Pressure | 40.59 bar |
| Specific Heat (Liquid, +25°C) | 1.425 kJ/kg.K |
| Specific Heat (Vapour, +25°C, 1.013 bar) | 0.851 kJ/kg.K |
| Thermal Capacity Ratio (Cp/Cv, +25°C, 1.013 bar) | 1.120 |
| Viscosity (Liquid, +25°C) | 0.195 cP |
| Surface Tension (+25°C) | 8.03 dyne/cm |
| ODP | 0 |
| GWP (IPCC 4) | 1430 |
| Kullanılabilir Yağ | POE (otomotiv için PAG yağı önerilir) |
| Klorür Testi | Negatif |
| Asidite (HCl) | ≤ 1 ppm |
| Non-condensables (gaz faz) | ≤ 1.5 % hacim |
| Yüksek Kaynama Kalıntısı | ≤ 0.01 % hacim |
| Sık Sorulan Sorular (SSS) |
|
| Teknik veriler nelerdir? |
|
| Faydalı Bilgi bkz. |
|
| Ambalaj Referans | ![]() |